CE Mark (Conformité Européenne)

 Avrupa Toplulugu tarafindan Avrupa Birligi'nin teknik mevzuat uyumu çerçevesinde 1985 yilinda benimsedigi Yeni Yaklasim Politikasi kapsaminda üretilen ve/veya bu ülkelere giren ürünlerin uygun oldugunu ve gerekli bütün uygunluk degerlendirme faaliyetlerinden geçtigini gösterir.
Bu gereklerin yerine getirildigini kanitlamak üzere, ürünlere CE markasinin uygulanmasi gerekmektedir. 
CE uygunluk isareti, “Conformite Europeenne” sözcüklerinin bas harflerinden olusmakta olup “Avrupa normlarina uygunluk” anlamina gelmektedir ve asagida gösterildigi sekilde sembolize edilmektedir. CE isareti asagidaki formatta olmalidir. CE isareti genisletiliyor veya daraltiliyorsa oranlar korunmalidir.  
CE
Sadece  asgari güvenlik kosullarina sahip oldugunu gösteren CE isareti, bir kalite belgesi  degildir. 
CE Isareti, ürünün AB’nin yeni yaklasim direktiflerine uygun olarak üretildigini  ve belgelendirildigini göstermektedir. Yani ürünün, insan sagligi, can ve mal güvenligi, hayvan ve bitki yasam ve sagligi, çevre ve tüketicinin korunmasi açisindan asgari güvenlik kosullarina sahip oldugunu gösteren bir isarettir.
CE Markasinin uygulanmasi zorunlu olan ürünlerin, bu marka olmadan AB ülkelerine ihraç edilmesi mümkün olmamaktadir. Türkiye'nin de Avrupa Birligi mevzuatini uyumlastirarak uygulayacak olmasi nedeniyle, ilgili mevzuat yürürlüge girmis olup, ülkemizde zorunlu hale gelmistir.
Türkiye ile Avrupa Birligi arasinda Gümrük Birligini tesis eden Ortaklik Konseyi Karari (OKK) uyarinca, sanayi ürünleri ve islenmis tarim ürünleri ticaretinde AB ile aramizda gümrük vergileri, es etkili vergiler ve miktar kisitlamalari 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren kaldirilmis ve bahse konu ürünlerde üçüncü ülkelere karsi Türkiye, AB’nin Ortak Gümrük Tarifesini uygulamaya  baslamistir.
4703 sayili  “Ürünlere Iliskin Teknik Mevzuatin Hazirlanmasi ve Uygulanmasina Dair Kanun", 11 Temmuz 2001 tarihli ve 24459 sayili Resmi Gazete'de yayimlanmis olup,         11 Ocak 2002 tarihi itibariyle yürürlüge girmistir. 
Ilgili Temel Yönetmelikler Yayimlanmistir.
Uygunluk Degerlendirme Kuruluslari ile Onaylanmis Kuruluslara Dair Yönetmelik
CE uygunluk Isaretinin Ürüne Ilistirilmesi ve Kullanilmasina Dair Yönetmelik
Ürünlerin Piyasa Gözetmeni ve Denetimine Dair Yönetmelik
17 Ocak 2002 tarihli ve 24643 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak, 11 Ocak 2002tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüge girmistir.

CE Mark (Conformité Européenne) Faydalari

- Mevzuatlara uyumun artirilmasi 
- Güvenli ürün
- Çevreye duyarli
- Belirlenen kriterlere uygun