ÇALIŞMA PRENSİPLERİMİZ

Delta faaliyetlerini; Uluslararasi düzeyde kabul görmüs Akreditasyon Standartlarini, Yerel Standartlari ve Yasal Sartlari en etkin karsilayacak sekilde gerçeklestirmektedir. Bu ilke ve prensiplerden asla sapmadan hizmet veren uzman Delta ekibi hizmet kalitesindeki sürekli iyilestirmeyi bu prensiplere borçludur.

Delta, Üçüncü taraf bagimsiz belgelendirme faaliyetlerini gerçeklestirirken;

* Tarafsızlık
* Yeterlilik
* Sorumluluk
* Açıklık
* Gizlilik
* Şikayet ve İtirazlarin Çözümlenmesi ilkelerinden asla ödün vermez.

A) TARAFSIZLIK

Delta Sistem Belgelendirme, Ürün Belgelendirme ve Genel Katilima Açik Egitim Hizmetlerini yeterligi kanitlanmis personeli ile birlikte gerçeklestirir.
Delta hiçbir sirket, kurum, kurulus veya kisiye bagimli degildir. Sistem Belgelendirme faaliyetlerini her türlü mali, idari, siyasi ve ticari baskidan uzak tam bagimsiz ve tarafsiz olarak gerçeklestirir.
Delta faaliyet gösterecegi tüm sektörlerde, Din, Dil, Irk, Siyaset ve Cografi bölge farki gözetmeksizin yapilan basvurulara kendi politika ve hedefleri dogrultusunda tüm basvuru sahiplerine esit bir mesafeden cevap verir.
Delta tarafsizligin en etkin sekilde saglanabilmesi için, ilgili taraflari esit olarak temsil edecek sekilde Tarafsizligi Saglama Komitesini olusturulmus ve yetkilendirilmistir.
Tarafsizligi Saglama Komitesi kararlarinda bagimsiz hareket etme yetkisine sahiptir.Delta tarafindan faaliyetlerine iliskin bilgiler, Tarafsizligi Saglama Komitesine sunularak tarafsizliga yönelik durum degerlendirmesi yapilir ve tarafsizligimizi tehdit eden durumlar gelistiginde gerekli tedbirler alinir.
Delta tarafindan yapilan tüm Sistem Belgelendirme ve Egitim Faaliyetleri Tarafsizligi Saglama Komitesinin denetimine açiktir.
Delta denetimlerde görevlendirecegi denetçiler ile ilgili olarak, önceden müsterileri teyidini alarak rekabet sartlarini ve kurallarini gözetir.

B) YETERLILIK

Delta faaliyetlerinde Personel, Denetçi, Teknik Uzman, Altyapi ve Finansman v.b. gibi konulardaki yeterliligini saglamistir.
Delta gerçeklestirdigi tüm faaliyetleri ciddiye alir, güvenilirlik ve yetkinlikte en üst seviyededir.

Delta’nin uygunluk degerlendirme faaliyetlerindeki amaci, karsilikli olarak katma deger saglamak, iyilestirme için firsatlar yaratmaktir. Delta faaliyetlerinde belirlenen kurallara ve etik degerlere mutlak surette uyar.
Delta faaliyette bulundugu tüm konularda yeterli sayida Denetçi ve Teknik Uzman bulundurur. Basdenetçi, Denetçi ve Teknik Uzmanlarin Performanslari belirledigi kriterlere göre degerlendirilir.
- Finansal Yeterlilik:

Delta’nin hiçbir kurum, kurulus veya kisiye borcu yoktur. Tüm mal, ürün ve hizmet satin alimlarini kendi Prosedürleri ve özgür iradesi ile yapar. Delta Ortaklari, kendi öz sermayeleri ve mal varliklari ile Delta’nin finansal yeterliligini devam ettirebilecek durumdadirlar.
Bütçe Genel Müdür Tarafindan olusturulur. Bütçede yeni yatirimlar, personel giderleri, ofis giderleri, vergi ve kamusal diger harcamalar, egitim giderleri ve tahmini yapilacak belgelendirme ve denetim faaliyetlerinde olusabilecek giderler belirlenir.
Yillik bazda olusturulan bütçe aylik olarak degerlendirilir, gerçeklesen rakamlara göre gelecek ay için tahmini bütçe olusturulur. Bütçede belirlenen giderlerin nasil karsilanacagi ve hangi kaynagin kullanilacagi tanimlanir.

C) SORUMLULUK

Delta Belgelendirme Faaliyetlerinden kaynaklanabilecek Riskler için Mesleki Sorumluluk Sigortasi yaptirmistir. 
Delta’nin Belgelendirme Faaliyetleri 2010 yilinda sadece Türkiye Cumhuriyeti Sinirlari gerçeklestirme karari almistir.

Bu nedenle Mesleki Sorumluluk Sigortasi Limitleri bu sart kapsaminda tespit edilmis ve ulusal mevzuat çerçevesinde nitelikli sigorta kurulusuna yaptirilmistir. Türkiye Cumhuriyeti Sinirlari Disinda veya yeni bir alanda Belgelendirme faaliyetleri gerçeklestirme karari alindiginda Poliçe Kapsami ve Limitleri güncellenir.
Üçüncü taraflar, Delta’nin faaliyetlerinden kaynaklanacak riskler hususunda sigorta Poliçesi ve limitleri dahilinde korunurken, Delta ikinci taraflar risklerini (Denetçi, Çalisan v.s.) kendi bütçesinden karsilamaktadir. (Ör: Denetim Tekrari gibi)

D) AÇIKLIK

Delta, basvuruda bulunacak veya belgelendirilmis kuruluslarin ihtiyaç duyabilecegi bilgi ve dokümanlari resmi web sitesi olan www.deltabelgelendirme.com ve/veya Müsteri Iliskileri Sorumlusu araciligiyla ilgililerine iletir.
Web sitemizde ayrica faaliyet alanimizdaki konularla ilgili Kamuoyunun bilgilendirilmesinde fayda görülen bilgiler ve/veya ilgili linkler yayinlanmaktadir.
Delta Belgelendirme Prosesinde ve uygulamalarda olabilecek degisiklikleri ilgili kuruluslara web sitesi ve/veya yazisma yolu ile duyurulur. 
Belge geçerliligi devam eden, Belgesi Askida veya Iptal edilmis kuruluslarla ilgili bilgilere web sitemizden online veya Müsteri Iliskileri Sorumlusundan ulasilabilir. (Kuruluslarin gizlilik arz eden bilgileri hariç) 
Delta, gizlilik kurallarina uygun olarak denetime ve bilgi paylasimina açik bir kurulustur. Tüm faaliyetlerimiz Resmi Kurumlar, Akreditasyon Kuruluslari, Tarafsizligi Saglama Komitesi, Belgelendirme Komitesi, Sektör Temsilcileri ile Müsterilerimizin denetimine açiktir.

E) GIZLILIK

Delta, TS ISO EN 17021 Standardinda belirtilen esaslar ve kendi belirledigi politikalar çerçevesinde gizlilik saglar. Kuruluslar için yapilan tüm faaliyetlerde basta denetimler olmak üzere tüm asamalarda tarafsizlik ve gizlilik ilkesine bagli kalacagini taahhüt etmistir.
Delta, tüm Ofis Çalisanlari, Denetçiler, Teknik Uzmanlar, Komiteler ve diger hizmet alimi yapilan kuruluslarla ( Mali Müsavir gibi) Tarafsizlik ve Gizlilik Sözlesmesi yapmistir.
Gizlilik sözlesmesi, belgelendirilmis kuruluslar ve belgelendirilecek kuruluslarla ilgili herhangi bir bilginin ve dokümanin üçüncü taraflarla paylasilmayacagi ve iletilmeyecegini, gizlilik gerektiren durumlari kapsamaktadir.
Gizlilik gerektiren durumlar sadece ilgili yasal zorunluluklar ve akreditasyon kuruluslarina açiktir.
Kurulus kayitlari bilgisayar ortaminda ve/veya basili kopya olarak saklanmaktadir. Sadece yetkili kisilerin ulasabilecegi sekilde Arsiv Sistemi olusturulmustur.
Kurulustan yazili izin alinmadan bilgilerin üçüncü tarafa aktarilmayacagi beyani sözlü ve yazili olarak ( denetim raporlarinda ) iletilir.

F) SIKAYET VE ITIRAZLARIN ÇÖZÜMLENMESI

Sikayetlerin Çözümlenmesi:
Resmi web sitemiz www.deltabelgelendirme.com,  e-mail, yazili veya sözlü olarak iletilen tüm sikayetler kayit altina alinarak degerlendirilir. Öncelikle sikayetin Delta Faaliyetleri ile ilgili olup olmadigi belirlenir, degerlendirme sürecinde sikayetçi ve sikayet konusu ile ilgili bagimsiz karar vermenin yani sira gizlilik prensibi de esastir.
Yapilan sikayete iliskin ilgili faaliyet baslatilir ve sonucu sikayetçi tarafa bildirilir. Yapilan Faaliyete iliskin sikayetçi taraf memnun kalmaz veya herhangi bir konuda direk itiraz mevcutsa Itiraz Komitesi tarafindan konu degerlendirilir ve karara baglanir.
Sikayetlerin Çözümlenmesi

Delta’nin belgelendirmis oldugu kuruslarla ilgili gelen sikayetlerin çözümlenmesi:
Belgelendirilmis kurulusun sundugu ürün veya hizmetle ilgili sikayet hiç vakit kaybedilmeden ilgili kurulusa iletilir ve derhal ilgili sikayeti degerlendirerek sonuçlandirilmasi ve sonucun Delta’ya iletilmesi istenilir. Degerlendirme sonuçlari ve alinan faaliyetler sikayette bulunan kisi ya da kurulusa bildirilir. Belgelendirilmis kurulusla ilgili olarak alinan sikayetlerin degerlendirmesinde sadece Belgelendirilmis kurulustan çözüm talep edilmez ayrica, Belgelendirilmis kurulusun belgelendirilmesindeki asamalar da gözden geçirilir ve Delta belgelendirme prosesinin de geçmise yönelik etkinligi degerlendirilir.
Delta kuruluslara yaptigi tüm denetimlerde (Gözetim Denetimi, Belge Yenileme Denetimi gibi) kurulusun müsterilerinden gelen sikayetlerin etkin bir sekilde ele alinip alinmadigini denetler.
Itirazlarin çözümlenmesi;
Delta’nin yapmis oldugu faaliyetlere veya kurulus sikayetleri ile ilgili Delta’nin belgelendirdigi kuruluslardan yapmasini istedigi faaliyetlere, Belgelendirme Komitesinin vermis oldugu kararlara, denetim sonucunda denetim heyetinin yazdigi uygunsuzluklara v.s. iliskin itirazlar, Sikayet ve Itiraz Prosedürü çerçevesinde Itiraz Komitesi tarafindan degerlendirilir ve karara baglanir.